Kolonoskopi nasıl yapılır?


Kolonoskopi nasıl yapılır?

 

 

Kolonoskopi, endoskop adı verilen ışklı bir alet ile hem kalın bağırsakta hem de  ince bağırsağın son kısmının incelenmesine verilen isimdir. Vucudun bu bölümünde  görülen hastalıkların  teşhisi , tedavisi ve takibi için kolonoskopi yapılır.
Kolonoskopi ile tüm kalın bağırsak incelenebilir. Ancak kolonoskopinin daha sınırlı yapılan şekilleri de vardır.

 

 

Kolonoskopi niçin yapılır?

Kolon (kalın bağırsak), sindirim sisteminin son parçasıdır.  Yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda olan kolonun ana fonksiyonu emilmeyen yiyecek artıklarını depolamak ve artıkların dışkı olarak atılmadan önce içerisindeki su ve diğer vücuda yararlı maddelerin emilmesini sağlamaktır.

 

Kalın bağırsakta  görüen hastalıklar;

 

 1. İltihabi barsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı, enfeksiyöz kolit v.s.)
 2. İyi huylu bağırsak tümörleri (polipler, lipom)
 3. Bağırsak kanserleri
 4. Divertiküller
 5. Damarsal patolojiler
 6. Torsiyonlar
 7. Ülserler
 8. Kanamalar 

 

Tedavi edici girişimler;

     1-Polipektomi (Poliplerin çıkarılması)

     2-Koterizasyon (kanamaları durdurmak için kanayan lezyonların    elektrik enerjisi kullanılarak yakılması)

     3-Skleroterapi (kanamayı durdurucu ilaçların enjeksiyonu)

      4-Dilatasyon (Daralmış bağırsak bölgelerinin genişletilmesi)

      5-Detorsiyon (kalın bağırsağın kendi etrafında dönmesinin düzeltilmesi)

     6-Yabancı cisim çıkarma

Takip:

     1-Kanserli hastaların

      2-Polipli hastaların

     3-İltihabi bağırsak hastalıklarının

     4-Kanamaların

     5-Kalın bağırsak kanseri olma ihtimali yüksek hastaların takibinde kullanılır.

Kolonoskopi nasıl yapılır?

Kolonoskopi uygulaması genelde hasta, hastaneye yatırılmadan yapılır. Hastalar acil durumlar dışında, yani planlanmış bir kolonoskopide bağırsak temizliği yapılmış olarak kabul edilirler. Hastalara müshil benzeri ilaçlar verilerek, dışkılamaları ve bağaırsaklarını boşaltmaları sağlanır.

 

Hastaların şikayetleri, yapılan tüm tetkikleri, daha önceki hastalıkları, kullandığı ilaçlar, geçirdiği ameliyatlar dikkatli bir şekilde sorgulanır.  Kolonoskopi öncesinde hastaya, kolonoskopi işlemi hekim tarafından ayrıntılı olarak anlatılır. Hastalara gerekli ilaçları damardan verebilmek için damar yolu açılır. Hastanın yaşamsal bulguları (kalp atım sayısı, kan oksijen düzeyi) monitörize edilir.

Bu hazırlıklar yapıldıktan sonra hastaya pozisyon verilerek sedasyon sağlayan ilaçlar yapılır. Damar yolundan verilen bu ilaç (Midazolam ve/veya Pethidine HCl) kolonoskopi işlemi sırasında hastanın daha az ağrı hissetmesi ve/veya ağrısız uygulama için kullanılır. Bağırsak gevşemesi için de ilaç (buscopan) kullanılabilir. Verilen ilaçların etkisi ile hasta uyku haline geçer. Çok zorunlu olmadıkça tam bir anestezi (yani uyutma) uygulanmaz.

Kolonoskopu hastaya uygulamadan önce makat bölgesi ışık altında kaba etler yanlara çekilerek görülür. Sağ el işaret parmağına alınan jel(kayganlaştırıcı) ile parmak makadın içine sokularak makat parmak ile muayene edilir (rektal tuşe). Daha sonra kolonoskopi aleti dikkatli bir şekilde makatın içine doğru itilerek kolonoskopi işlemine başlanır. Sırasıyla rektum, rektosigmoid bölge, sigmoid kolon, inen kolon, transvers kolon ve çıkan kolon geçilerek çekuma ulaşılır. Daha sonra çekumdan ince bağırsağın son kısmına girilir. Burası terminal ileum olarak adlandırılır. İnce bağırsağın bu son 20 cm’lik kısmının incelenmesi crohn hastalığı gibi özellikle burayı tutma eğiliminde olan iltihabi bağırsak hastalılarının tanısında çok önemlidir. Kolonoskopide asıl inceleme, kolonoskopu geri çekerken yapılır. Bu çekme işlemi en az 10 dakika sürmelidir.

Kolonoskopi sırasında, daha önce hastadan ve/veya yakınlarından izin almak şartıyla, tedavi edici işlemler yapılabilir. Örneğin bağırsak kanserine dönüşme potansiyeli olan polipler, polipektomi yöntemi ile kolayca alınabilir.

Kolonoskopi bittikten sonra hasta uyandırılır. Bu uyanma işlemini hızlandırmak ve sedasyon sağlayan ilaçların etkisini bitirmek için yine başka bir ilaçtan (flumazenil) faydalanılabilir.

 

Kolonoskopiyi yapan doktorunuz sonucu hemen değerlendirerek varsa hastalıklar ve tedavileri hakkında size bilgi verecektir. Eğer parça (biyopsi) alınmış ise bunun sonucu için birkaç gün beklemek gerekecektir.

Muayeneden hemen sonra doktorunuzla görüşme yapması için bir yakınınızla kolonoskopi yaptıracağınız üniteye gelmeniz önerilir. Çünkü hastalar, yapılan iğnenin etkisi ile kendilerine söylenenleri genellikle unuturlar.

Eğer parça alınmış ise sonucu aldığınızda mutlaka tetkiki isteyen doktorunuzla görüşmelisiniz.

 

 

 

 

 

 
Yorum Yapmak İster Misiniz?

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş
Kategoriler

 • Eğitim (24)
 • Ekonomi (1)
 • Gerekli Bilgiler (18)
 • Giyim (5)
 • Hayvanlar (3)
 • Hobi (18)
 • İnternet (12)
 • Medya (4)
 • Meslekler (5)
 • Püf Noktası (14)
 • Sağlık (48)
 • Spor (9)
 • Teknoloji (8)
 • Üretim (72)
 • Yaşam (30)
 • Yemek Tarifi (2045)
 • 
  Sosyal Ağlar
  Bize Ulaşın
  © 2011 nasilyapilir1.com